fbpx

O 4mara

O Galerii

Pod lekką ręką Mariny Czajkowskiej  powstała pracownia artystyczna, w której artystka może oddać się swojej pasji, którą jest tworzenie obrazów, szkatułek czy deseczek ręcznie malowanych. By dzielić się z innymi swoim unikatowym światem w 2017 roku otworzyła swoją pierwszą galerię we Wrocławiu, a następnie w 2018 roku w Kudowie Zdrój. Niestety ta w stolicy Dolnego Śląska została zamknięta 2020 roku z powodu pandemii Covid-19. W galerii w Kudowie Zdrój mogą Państwo podziwiać niezwykłe prace naszej artystki utrzymane w nurcie abstrakcjonizmu i awangardy, wykonane autorską techniką. Dzięki wykorzystaniu różnorodnych metod prace są pełne ekspresji.

marina czajkowska

O Artysce

Marina Czajkowska urodziła się w 1963 roku w Kazachstanie. Jest absolwentką architektury na Kazakh State Agrotechnical University, gdzie w 1989 roku zdobyła tytuł inżyniera. W tym samym roku zaczęła pracę jako architekt. Jednak po trzech miesiącach, spodziewając się dziecka, postanowiła przerwać karierę. Okres ten okazał się dla artystki bardzo cenny. Dysponując dużą ilością wolonego czasu, zaczęła tworzyć: malować, rysować, sprawdzać się w różnych formach artystycznego wyrazu. Odkryła wtedy, że jest to zajęcie, które przynosi jej najwięcej satysfakcji i spełnienia. W 1999 roku została nauczycielem rysunku, a w latach 1997-2009 wykładała kompozycję artystyczną i grafikę komputerową na Państwowym Uniwersytecie Technologicznym w Kostromie. Jednocześnie artystka nie przestawała tworzyć, doskonaląc warsztat i wykorzystując zróżnicowane techniki malarskie. Swoje pierwsze wystawy zaczęła organizować w 2006 roku, a jej prace można było podziwiać na Uniwersytecie w Kostromie oraz w tamtejszych galeriach sztuki, gdzie między innymi była jedną z autorek wystawy pt. „Malarze Kostromy”.

W 2009 roku przeprowadziła się do Polski, która jest rodzimym krajem jej męża Anatola. Przeprowadzka zaowocowała jeszcze większym rozwojem twórczości, która zyskiwała coraz to szersze grono zafascynowanych odbiorców. Kolejne wystawy Mariny Czajkowskiej miały miejsce na Dolnym Śląsku – tam gdzie zamieszkała wraz z rodziną. Dzieła artystki można było podziwiać we Wrocławiu, Trzebnicy, Obornikach Śląskich czy Wałbrzychu na wystawach tematycznych, ukazujących jej personalny, oryginalny styl, z pewnością wyróżniający się na tle innych lokalnych artystów.

Świat artystki jest wielobarwny, pełen emocji, symboliki i ukrytych znaczeń. Artystka maluje w nurcie abstrakcjonizmu i symbolizmu, podchodząc do każdego dzieła ze szczególną dbałością i niezbędnym natchnieniem. O swoich dziełach mówi: „Moje prace są jak odbicie, w którym można zobaczyć siebie”. Stosując różne style – od malarstwa akrylowego na płótnie po autorskie techniki – tworzy wyjątkowe, niejednoznaczne dzieła sztuki, otwierając odbiorcę na jego własną interpretację. Jej ulubionym motywem są oniryczne anioły. Autorka uważa, że każdy człowiek ma swojego anioła stróża, który jest najbliżej jego uczuć, obaw i uciech. W pracach pojawia się także motyw architektury, często sakralnej, a także motyw kota – ulubionego czworonożnego przyjaciela artystki. Tworząc, Marina Czajkowska szczególnie ceni sobie przejawiającą się szczerość, ukazanie całej siebie, swojej osobowość i energii, co przekłada się na unikalność prac.

Jeśli chcielibyście się dowiedzieć jeszcze czegoś więcej o naszej artystce, to zapraszamy do wywiadu przeprowadzonego przez serwis Typowro.pl. http://typowro.pl/marina-czajkowska-4mara/. Marinę Czajkowską sfotografowała: Ania Pomichowska.

Marina Czajkowska